دهمین سالگشت ممیز برگزار شد/ افتتاح نمایشگاه میشل بووه

مراسم دهمین سالروز درگذشت زنده‌یاد مرتضی ممیز هنرمند پیشکسوت گرافیک کشورمان جمعه ششم آذرماه در تالار استاد جلیل شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار شد.
انوشیروان ممیز فرزند زنده‌یاد مرتضی ممیز در ابتدای این برنامه ضمن ارائه گزارش کوتاهی از روند برگزاری نمایشگاه‌های مختلف عرصه گرافیک و تصویرگری طی ۱۰ ساله اخیر، بیان کرد: نمایشگاه امسال گزیده آثار تصویرگری زنده‌یاد مرتضی ممیز در نشریات کتاب هفته و کیهان هفته بود که به همت ساعد مشکی و دیگر همکاران عزیز ما در عرصه گرافیک برگزار شد.
وی افزود: امسال افتخار بزرگی نصیب ما شد و ما شاهد حضور هنرمند بزرگ عرصه گرافیک دنیا آقای میشل بووه بودیم که با توجه به دهمین سالگرد درگذشت استاد ممیز، این هنرمند که به عنوان یکی از مهمترین طراحان دنیا مطرح است، گزینه مناسبی برای ما بود. به هر حال لازم است در اینجا تشکر ویژه‌ای از همه مدیران خانه هنرمندان ایران طی ۱۰ سال گذشته داشته باشم که همراه بسیار خوبی برای ما بودند.

مجید رجبی معمار مدیرعامل جدید خانه هنرمندان ایران با تقدیر از مقام هنری زنده‌یاد مرتضی ممیز گفت: استاد ممیز در شکل‌گیری خانه هنرمندان نقش بسیار جدی داشتند و امروز باعث افتخار ماست که چند گالری این مجموعه به نام ایشان و چند هنرمند دیگر ثبت شده است. ما امروز در خدمت همه هنرمندان سرزمین‌مان هستیم تا برای پاسداشت ارزش‌های فعالیت‌های بزرگ آنها خدمتگزار آنها باشیم و امیدواریم که این سنت نیکو تداوم داشته باشد.
وی افزود: پیشکسوتان و بزرگان عرصه هنر، اسباب زینت خانه هنرمندان ایران هستند و ما مدیران اجرایی آن، کلیددار مجموعه‌ای هستیم که به همت و تلاش آنها به وجود آمده است. ما تلاش می‌کنیم تا شسته و رُفته حضور داشته باشیم و در توسعه فعالیت‌های خانه هنرمندان ایران تمام تلاش خود را انجام دهیم.
مدیرعامل خانه هنرمندان ایران بیان کرد: همان‌طور که شما می‌دانید استاد مرتضی ممیز نقش بسیار ویژه‌ای در گسترش هنر معاصر ایران داشته و همه می‌دانیم که او هم‌اکنون به عنوان پدر گرافیک نوین ایران شناخته می‌شود و خوشبختانه همان‌طور که طی سال های گذشته مشاهده کرده‌ایم، جامعه طراحان گرافیک ایران همواره یاد و خاطره این هنرمند را گرامی داشتند و در ترویج آثار این عزیز نقش بسیار موثری را ایفا کردند. ما هم امیدواریم تا از تجربه‌های این عزیزان در گسترش فعالیت‌های خانه هنرمندان کوشا باشیم.
وی در بخش پایانی صحبت‌های خود، یاد و خاطره قربانیان تروریست به ویژه در کشورهای لبنان، سوریه و فرانسه را گرامی داشت.

ووشو رایزن فرهنگی کشور فرانسه در ایران هم که در این مراسم حضور پیدا کرده بود، طی صحبت‌های کوتاه گفت: زمان زیبایی است تا ادای دینی به پدر گرافیک نوین ایران کنیم و من بسیار خوشحالم که این جمعیت زیاد تالار استاد شهناز خانه هنرمندان ایران، وفاداری ایرانی‌ها به آرتیست بزرگ کشورشان را نشان می‌دهند. من جا دارد همین جا از میشل بووه که به ایران آمده تقدیر کنم و از او به خاطر تلاش‌هایی که در عرصه هنر کشور فرانسه داشته، تقدیرهای ویژه خود را اعلام کنم. به اعتقاد من میشل بووه آمده تا کشور زیبای ایران را کشف کند.

سیف‌الله صمدیان عکاس و از هنرمندان همراه زنده‌یاد ممیز در طول دوران حیات هنری این هنرمند، ضمن بیان خاطراتی از فعالیت‌هایی که با مرحوم ممیز داشته است، توضیح داد: ممیز از تنها نفراتی بود که باید به او نفرات گفت، چون او به اندازه چند نفر تلاش می‌کرد.
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود خطاب به هنرمندان جوان عرصه گرافیک، گفت: متاسفانه بسیاری از هنرمندان جوان به دلیل جوان‌بازی و نداشتن روابط عمومی مناسب کاری می‌کنند که در بسیاری از مواقع کارهایشان لنگ می‌ماند. من به آنها توصیه می‌کنم که با بهره‌گیری از تمام تجربه‌های گذشتگانی که برای اعتلای هنر این سرزمین کوشیده‌اند، قدری به این ماجرا فکر کنند و به ارائه یک اثر هنری ارزشمند تلاش کنند.

میشل بووه هنرمند جهانی عرصه گرافیک هم در این برنامه ضمن ابراز تاسف از درگذشت پیر برنارد طراح فرانسوی که طی دو روز گذشته دار فانی را وداع گفت، توضیح داد: از حضور خودم در ایران بسیار خوشحالم و لازم است در اینجا به این نکته اشاره کنم که مرتضی ممیز واقعا در رشته خودش یک استاد تمام عیار است.
وی افزود: در حال حاضر در بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی، ایران به عنوان کشوری بسیار موفق در سطح گرافیک معرفی می‌شود و این برای من باعث بسیار خوشحالی است که امروز در کنار شما هستم.
بووه در ادامه صحبت‌های خود به معرفی برخی از آثاری که تاکنون در عرصه‌های مختلف سینما، تئاتر و هنرهای دیگر طراحی کرده است، پرداخت.

IMG_0450  IMG_0451  IMG_0466  IMG_0467  IMG_0476  IMG_0478  IMG_0481  IMG_0483  IMG_0484  IMG_0487  IMG_0489  IMG_0495   IMG_0511  IMG_0517  IMG_0522
IMG_0525  IMG_0526  IMG_0527  IMG_0529  IMG_0530  IMG_0531  IMG_0532  IMG_0533  IMG_0534  IMG_0535  IMG_0536  IMG_0537  IMG_0538  IMG_0539  IMG_0541  IMG_0542  IMG_0544  IMG_0546  IMG_0547  IMG_0549  IMG_0550  IMG_0551  IMG_0552

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.

 

مطالب مشابه
رونمایی از قلم مخصوص اپل (Apple Pencil)