درگذشت پیشکسوت سینمای انیمیشن

صفرعلی اصغرزاده، یکی از چهره های پیشکسوت سینمای انیمیشن ایران، کارگردانی که فیلم های او با قالب های گچی در خاطره سینمای پویانمایی کشور ماندگار شده است، دار فانی را وداع گفت.

اصغرزاده از جمله کارگردان هایی بود که علاوه بر ساخت فیلم های خمیری، سفالی عروسکی و دو بعدی مانند کوزه گر، بچه ها با هم، همنشین، بهار دوستی، چکاوک و چمنزار و کلاغه کجاست روی درخت سروده افسانه شعبان نژاد، داستان های تاریخی مذهبی را نیز با قالب ها و تکنیک های مختلف و با یک سبک روایی ویژه برای کودکان و نوجوانان روایت کرد که از جمله آن ها باید به فیلم های کشتی نوح و اصحاب فیل از تولیدات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و فیلم بلند انیمیشن ابراهیم خلیل (ع) و یونس در شکم ماهی از دیگر آثار این هنرمند شاخص سینمای انیمیشن اشاره کرد.

او متولد ۱۸ اسفند ۱۳۱۹ در کاشان و دارای گواهی درجه یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (معادل دکتری) بود.
اصغرزاده دارای مدارک و گواهی های تخصصی برخی از مدارس و انجمن های تخصصی هنری در رشته های نقاشی و سفالگری و مدرک سطح «خوش» انجمن خوشنویسان ایران نیز بود و از سال ۱۳۵۹ به عنوان طراح و شخصیت پرداز فیلم های پویانمایی در کانون مشغول به کار شد.
این هنرمند که عصر روز ۲۲ مهر ۱۳۹۸ در تهران دار فانی را وداع گفت همچنین در حوزه تصویرگری کتاب نیز آثاری را برجای گذاشته است که از جمله آن باید به مجموعه کتاب های مشهور گام های نخستین برای آموزش مهارت های اولیه زندگی به خردسالان و کتاب آخرین پرنده آخرین سنگ با استفاده از لوح های گچی فیلم اصحاب فیلم در کانون اشاره کرد.

 

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.

 

مطالب مشابه
راهنمای نگارش فارسی توسط: تینا قاضی