تصویرسازی‌های کتاب داستانیِ «از تو نشانی می‌رسد»

« پروژه پیش رو تصویرسازی‌های کتاب داستانیِ “از تو نشانی می‌رسد” برای مخاطب نوجوان است که در سال 96 در انتشارات ارمون به چاپ رسید. “از تو نشانی می‌رسد” روایتگر دو داستان موازی‌ست که در فضا، زمان و مکانی متفاوت رخ می‌دهند؛ شخصیت‌های اصلی داستان سه نوجوان در رده سنی 9 تا 15 سال هستند که اگر چه در زمان و مکانی متفاوتند اما هر تصمیمشان در سرنوشت دیگری تاثیرگذار است. داستان در بستری از فضای واقعی و فرا واقعی، برخی چالش‌ها و بحران‌های شناختی دوران نوجوانی را مطرح می‌کند و از سویی سعی دارد مخاطب نوجوان خود را با بحران‌های زیست محیطی نیز روبرو سازد.

مهم‌ترین چالشی که هر تصویرگر پس از خواندن متن با آن روبروست انتخاب تصویری متناسب با فضای داستان است؛ ارتباط مستمر و نزدیک با نویسنده می‌تواند دستیابی به این فضا را آسانتر کند. از آنجا که داستان توسط خواهرم نگاشته شد از همان مراحل ابتدایی در جریان پیش روی داستان قرار داشتم و پس از هر بازنویسی آن را مطالعه می‌کردم؛ افزون بر این، کودکی و نوجوانی مشترک با نویسنده باعث می‌شد سطر سطر داستان فضایی آشنا و قریب در ذهنم ایجاد کند.

شیوه مواجه‌ام با داستان بیشتر مبتنی بر احساس بوده و تصاویر انتخاب شده نقاط احساسی در حوادث کلیدی داستان‌اند که شخصیت‌های اصلی با آن روبرو می‌شوند؛ برخی از تصاویر نیز مربوط به اتفاقاتی‌ست که در لایه‌های زیرین داستان پنهان است.

با توجه به اشارات و توصیفات تصویری بالا در داستان، همچنین ارجحیت انتقال حسِ شخصیتها در تصاویر، ترجیح دادم تا فضاسازی کار ساده و مینیمال انتخاب شود تا از این طریق ذهن مخاطب برای خیال‌پردازی‌های شخصی از حوادث و فضای داستان رها باشد.

تصویرسازی‌ها به شیوه واقعگرایانه که در میان مخاطبین نوجوان محبوبیت دارد، و با تکنیک دیجیتال اجرا شده‌اند.»

لیلا تیموری‌نژاد، کارشناسی ارشد تصویرسازی پردیس هنرهای زیبا دانشگاه تهران است.

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.

 

مطالب مشابه
داستان مشهورترين پوستر جنگ جهانى دوم