«تایپوگرافی مجازی» به بازار نشر آمد

کتاب «تایپوگرافی مجازی» به قلم ماتیاس هیلنر و ترجمه جمشید وارسته از سوی انتشارات آبان منتشر شده است. در بخشی از این کتاب آمده است: «تایپوگرافی در واقع بازنمود اطلاعات تصویری متن است. موضوع قابل استدلال آن است که هر چیدمان تایپوگرافی، تصویری(حتی گاه انتزاعی) از یک متن را تشکیل میدهد. روش چاپ با حروف تایپی متحرک که توسط یوهانس گوتنبرگ در قرن پانزدهم ابداع شد، شیوه نگارش متون را در خطوط مستقیم از سمت چپ بالا تا سمت راست پایین تعیین کرد. هنوز اما قرن نوزدهم پایان نپذیرفته بود که هنرمندان علیه این شیوه نگارش شورش کردند. گیوم آپولینر، در کنار حمایت های کریستیان مورگن اشترن و استفان مالارمه، ایده هایی انقلابی در زمینه تصویری کردن اشعار نوشتاری ایجاد کرد. این تلاش برای ترکیب متن و تصویر به صورت چیدمان های چالش برانگیز تایپوگرافیک، الهام بخش فرم های دیگری در هنر تایپوگرافی از جمله فوتوریسم، دادائیسم و حتی ساختارگرایی شد.» این کتاب 6فصل دارد که توضیح مربوط به هر فصل در ابتدای آن آمده است. چیدمان صفحات مختلف در هر فصل شامل سرصفحه، عنوان تصویر، پانویس بخش، تشریح واژگان فنی و نقل قول می شود.

هر فصل از دو زیرمجموعه تشکیل می شود که عنوان آن ها در گوشه سمت راست در سرصفحه ذکر شده است. در بخش عناوین تصویر، توضیحات جامعی درباره تصویر آن قسمت ارائه شده و در پانویس بخش، فصل مورد مطالعه،زیرمجموعه های آن و زیرمجموعه های قبلی و بعدی آمده است. در بخش واژگان فنی کلمات کلیدی در کنار متن اصلی توضیح داده شده است و بخش نقل قول به توضیحات اضافی از موضوعات تخصصی و تمرین ها اختصاص دارد. تایپوگرافی مجازی به قلم ماتیاس هیلنر و با ترجمه جمشید وارسته در 176صفحه و 1500نسخه با قیمت 25000تومان در سال 95 از سوی انتشارات آبان ارائه شده است.

منبع

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.