با اشاره بگو! / سولماز جوشقانی

مجموعه سه جلدی کتاب های آموزش زبان اشاره به کودکان، اشاره ورزی توسط موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان و انتشارات چیستا به تازگی منتشر شده است. اشاره ورزی پایه و مادر آموزش زبان به خردسالان است. خردسالان هم شنوا، هم کم شنوا و هم ناشنوا. بنابراین زبان اشاره آن سنگ پایه یا پی ساختمان زبانی برای نوزادان و نوپایان است که کاربرد آن به راستی می تواند زندگی این گروه سنی را دگرگون کند و سبب رشد ذهنی بهنگام ر آن ها و ارتباط زودهنگام شان با دنیای پیرامون شود. آماده سازی و تولید این بسته با صرف هفت سال توسط نویسنده و پژوهشگر این کتاب دکتر محمد هادی محمدی انجام گرفته است. کارگردانی کودکانی که در بخش تصویری کتاب ها حضور داشته اند به عهده ” سولماز جوشقانی” بوده که فراتر از تصویرگری کتاب ها با همراهی این کودکان و خانواده هایشان این برنامه را مدیریت کرده است.

« ایده محتوایی توسط پژوهشگر و نویسنده کتاب از سال ها پیش، حدود هفت سال قبل شکل گرفته بود و تصویرگر بر اساس نیازی که این کار برای گرافیک و تصویرسازی همزمان داشت، انتخاب شد. من به عنوان تصویرگر تنها حدود یک سال درگیر تصویرسازی این مجموعه سه جلدی بودم. تکنیک فتوکلاژ مورد استفاده در این کارها شامل دو بخش بود: یکی عکاسی که با همکارم آقای ” گنجعلی خان” بچه ها را انتخاب کردیم، از آن ها بازی گرفتیم و عکاسی کردیم و بخش دوم ویرایش عکس ها و مرحله تصویرسازی. از آنجایی که سفارش دهنده، مجموعه ای بسیار باسواد و آگاه و مسلط هم بر کارهای آموزشی و هم کارهای آوانگارد هنری است، بنابراین در روند اجرای تصویرسازی ها و در تعامل با یکدیگر نظرات بسیار سازنده ای داشتند.

این کتاب ها دو دسته مخاطب دارند. بچه های زیر دو سال که هنوز نمی توانند صحبت کنند بنابراین پدر و مادرها می توانند با کمک این کتاب تا زمانی که بچه بتواند صحبت کند زبان اشاره را تمرین کنند تا بچه ها راحت تر نیازهای خودشان را بیان کنند و دسته دوم کودکان ناشنوا هستند که البته برای آنها کاربرد بیشتری دارد. در این زمینه تا به حال کتابی برای کودکان نداشتیم. بنابراین ما مخاطبان خاص داشتیم و قطعا توجه به نیازهای این بچه ها در اولویت بوده. به نظرم تصویرگری هنری کاربردی است با مخاطبانِ خاص. تا آنجایی که آگاهی های من اجازه می داد سعی کردم به استانداردهای هنر کاربردی نزدیک شوم ولی اینکه تا چه حد موفق بوده فعلا نمی شود تعیین کرد. باید از بازخورد مخاطب متوجه اش شویم.»

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.

 

مطالب مشابه
چاپ کتاب «پنجاه سال طراحی گرافیک مصطفی اسدالهی»