اولین پوسترهایی که مردم را به سینما کشاند!

به مناسبت هفته گرافیک

پوسترهای سینمایی را یکی از مهمترین راه‌های تبلیغات و جذب مخاطب می‌دانند؛ هنری که همزمان با ورود پرده نقره‌ای به کشور، در ایران نیز شکل گرفت و با پشت سر گذاشتن فراز و فرودهای زیاد، همچنان نقش بسیار مهمی را در جذب مخاطبان ایفا می‌کند. هرچند برخی معتقدند که طراحی پوستر در ایران به سمت ستاره‌محوری رفته و در عین حال برخی دیگر بر این باورند که هنر طراحی پوستر همگام با سینما با پیشرفت‌های زیادی همراه بوده است.

طراحی پوستر فیلم یکی از ابزارهای مهم در تبلیغ و جذب مخاطب محسوب می‌شود که طبیعتاً اگر از سطح کیفی خوبی برخوردار باشد، می‌تواند نقش بسیاری مهمی در سرنوشت یک اثر ایفا کند. هرچند که به باور برخی کارشناسان با پیشرفت روزافزون فناروری‌های ارتباطی، دیگر پوسترها همچون سابق نمی‌توانند در عرصه جذب مخاطب یکه‌تازی کنند، اما با این وجود باز هم نمی‌توان منکر تاثیرگذاری آنها شد.

می‌توان گفت که تاریخ طراحی پوستر فیلم در ایران همان با آغاز ورود سینما به کشور بود. ۲۱ مهر  ۱۲۸۶، اولین آگهی نمایش فیلم در عکاسخانه روسی‌خان ایوانف و در روزنامه «حبل‌المتین» چاپ شد. با استقبال روزافزون مردم و رسمیت یافتن سینما در جامعه ایرانی، در پاییز ۱۲۸۸ اولین پوستر سینمای ایران به معنای دعوت به تماشای فیلم در سینما فاروس منتشر شد. البته باید این نکته را در نظر داشت که این پوستر بر اساس مدارک تاریخی موجود به عنوان اولین پوستر فیلم شناخته می‌شود و احتمالا پوسترهای دیگری نیز قبل از این تاریخ به چاپ رسیده‌اند.

پوسترهای سینمایی
آگهی نمایش فیلم در عکاسخانه روسی خان در روزنامه حبل‌المتین در تاریخ ۲۱ مهر ۱۲۸۶

در این میان طبیعی است که اگر پوستر فیلم بتواند هیجان کافی را در مخاطب برانگیزد و منجر به ترغیب او برای خرید بلیط شود، موفق بوده است و در غیر این صورت ارتباط برقرار نکردن پوستر با مخاطب می‌تواند ارتباط مستقیم با کاهش فروش فیلم داشته باشد. بنابراین هنر سینما نه تنها یک رابطه محکم با هنر گرافیک دارد بلکه نیازمند آن است.

پوسترهای سینمایی
اعلان نمایش «پسر شیخ» در سینما ایران ـ تهران/ سال ۱۳۰۶

بر همین اساس در این گزارش به مناسبت هفته گرافیک، برخی از پوسترهای سینمای ایران در سال‌های نخست که صنعت سینما در ایران در حال رونق گرفتن بود تا اوایل دهه ۵۰، مرور شده است.

 

* برخی از اطلاعات این گزارش از کتاب «صد و پنج سال اعلان و پوستر فیلم در ایران» به قلم زنده‌یاد مسعود مهرابی، برداشته شده است.

پوسترهای سینمایی
پوستر «حاجی آقا اکتور سینما»/ اولین نمایش در سینما روال تهران/ سال ۱۳۱۲
پوسترهای سینمایی
پوستر فیلم «آبی و رابی»/ اولین فیلم سینمای ایران/ سال ۱۳۰۹
پوسترهای سینمایی ۲
پوستر فیلم «دختر لر»/ اولین فیلم ناطق سینمای ایران/ سال ۱۳۱۲
رستم و سهراب
پوستر فیلم «رستم و سهراب» به کارگردانی شاهرخ رفیعی/ نقاشی از بوریس ماتیوف/ سال ۱۳۳۶
زمین تلخ
پوستر از خانه آگهی و طرحی از احمد مسعودی/ سال ۱۳۴۱
شرح حال
پوستر فیلم کوتاه «شرح حال» به کارگردانی خسرو سینایی/ سال ۱۳۴۸
گاو
پوستر فیلم سینمایی «گاو» به کارگردانی داریوش مهرجویی/ طراحی از فرشید مثقالی/ سال ۱۳۴۸
بلوچ
پوستر فیلم «بلوچ» به کارگردانی مسعود کیمیایی/ طرحی از مرتضی ممیز/ سال ۱۳۵۱
پستچی
پوستر فیلم «پستچی» به کارگردانی داریوش مهرجویی/ طرحی از فرشید مثقالی/ سال ۱۳۵۱
صادق کرده
پوستر فیلم «صادق کرده» به کارگردانی ناصر تقوایی/ طرحی از بهشتی/ سال ۱۳۵۱
شازده احتجاب
پوستر فیلم «شازده احتجاب» به کارگردانی بهمن فرمان‌آرا/ طراحی از فرشید مثقالی/ سال ۱۳۵۳
تجربه
پوستر فیلم کوتاه «تجربه» به کارگردانی عباس کیارستمی/ طراحی از مرتضی ممیز/ سال ۱۳۵۲

منبع

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.

 

مطالب مشابه
طراحی هویت بصری برند «بهنور»